Canon Norge har inngått en ny fireårig avtale med NTNU om levering av 450 sikkerhetsherdede multifunksjonsmaskiner. Avtalen har en verdi på om lag 40 millioner kroner og skal dekke behovene til både ansatte og studenter.
Avtalen er inngått gjennom Statens innkjøpssenters fellesavtale - DFØ.
De 450 multifunksjonsmaskinene leveres med en sikkerhetsherdet konfigurasjon som minimerer skriverens angrepsflate ved å aktivere relevante sikkerhetskontroller, begrense unødvendig funksjonalitet og beskytte mot uautorisert tilgang. Dette for å hindre at nettverkstilkoblede skrivere skal bli et svakt punkt i IT-sikkerheten, eller at de skal kunne utnyttes av uvedkommende.
Avtalen omfatter også uniFLOW Online, en skybasert løsning for administrasjon av utskrift og skanning. Løsningen gjør det mulig å holde utskriftsjobber i en sikker kø til brukeren identifiserer seg ved en maskin, og gir samtidig bedre oversikt over bruk og kostnader.
For studentene inngår også et betalingssystem. Alle studenter får et inkludert utskrifts- og kopivolum ved semesterstart, men må betale for forbruk utover dette. Løsningene skal dekke NTNUs campuser i Trondheim, Gjøvik og Ålesund og bidra til enklere IT-administrasjon, tilgjengelig utskrift og høy oppetid.
Første fase av leveranseprosjektet omfatter 130 multifunksjonsmaskiner og ble ferdigstilt i uke 41 i 2026. Videre utskiftning av NTNUs maskinpark er planlagt gjennomført i løpet av 2027 og 2028.
– Vi er glade for å ha inngått et langsiktig partnerskap som gir NTNU moderne og driftssikre løsninger, kombinert med god service og oppfølging over tid. Avtalen skal gjøre utskrift enklere og mer tilgjengelig for ansatte og studenter, samtidig som den bidrar til en mer effektiv administrasjon, sier Frode Vinje, seksjonssjef ved NTNU.
– En leveranse i denne størrelsen handler om langt mer enn selve maskinene. Vår oppgave er å sørge for sikre og tilgjengelige løsninger som er enkle å administrere og tilpasset NTNUs behov. Samtidig skal vi sikre god service, oppfølging og sikkerhet gjennom hele avtaleperioden, sier Børge Kulvik, Key Account Manager i Canon Norge.
Om NTNU
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) har campuser i Trondheim, Gjøvik og Ålesund. Universitetet består av åtte fakulteter, 52 institutter og Vitenskapsmuseet, og har om lag 8 560 ansatte.